E-akta – materiały informacyjne dla przedsiębiorców

ZUS-baner e-akta

Informujemy, iż przyłączyliśmy się do kampanii informacyjnej prowadzonej przez Oddział ZUS w Lublinie na temat tzw. e – akt. 

Wraz z 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy ustawy związanej ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacji. Przepisy ułatwią przechowywanie akt pracowniczych dotyczących pracowników i zleceniobiorców i obniżą koszty związane z ich przechowywaniem.

Elektronizacja akt, krótszy okres przechowywania dokumentacji pracowniczej!

Do tej pory dokumentacja pracownicza przechowywana była w formie papierowej. Od stycznia każdy pracodawca będzie mógł decydować w jakiej formie chce ją przechowywać – papierowo, czy elektronicznie. Będzie można również zmienić wcześniej przyjętą formę przechowywania akt pracowniczych. Dokumenty pracowników, zatrudnionych po 2018 r., będzie można przechowywać tylko przez 10 lat. Będzie również możliwość, żeby skrócić z 50 do 10 lat okres przechowywania dokumentacji pracowniczej osób, zatrudnionych w latach 1999–2018.

Jak to zrobić? Aby poznać korzyści i warunki funkcjonowania nowego systemu, zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi.

Materiały oraz pakiet niezbędnych informacji na temat e-akt mogą Państwo znaleźć tutaj:

komunikat dla przedsiębiorców e-akta

ulotka e-akta

dla pracodawców e-akta

Więcej informacji również znajdą Państwo na stronie: http://www.zus.pl/firmy/przedsiebiorco-przeczytaj-wazne/e-akta


Członkowie

Jeśli chcesz być informowany o bieżącej działalności PL "Lewiatan", zapisz się na nasz bezpłatny newsletter: