Platforma Startowa – Unicorn Hub: Selection Days za nami! 20 startupów rozpocznie działalność w Polsce Wschodniej!

logotypy unijne

W dniach 5 i 6 września 2019 roku w Hotelu Forum w Lublinie odbyły się Selection Days w ramach projektu Platforma Startowa – Unicorn Hub. W wydarzeniu wzięło udział 29 zespołów, które zgłosiły swoje pomysły do programu inkubacji. Panel ekspertów wyłonił 20 najlepszych pomysłów.

Spotkanie otworzyła Pani dr Ewelina Iwanek – Prezes Zarządu Fundacji OIC Poland. Pani Prezes przywitała wszystkich uczestników, pogratulowała startupom znalezienia się w 30 najlepszych pomysłów i życzyła owocnych warsztatów. Następnie głos zabrał Pan Jacek Korzeniak – kierownik projektu, który przedstawił główne założenia projektu Platforma Startowa – Unicorn Hub.

Część merytoryczną warsztatów rozpoczęła Pani Anna Prończuk-Omiotek – ekspert ds. wystąpień publicznych, która przeprowadziła uczestników przez tajniki sztuki pitchowania przed panelem ekspertów i przyszłymi inwestorami. Pani Anna na początku wykładu zrelaksowała uczestników „przenosząc ich myślami” nad morze. Po etapie relaksu nadszedł czas na rozbudzenie ciał poprzez ćwiczenia poprawiające dykcję m.in. ćwiczenie języka, masaż głowy, mówienie samogłosek. Następnie nasza ekspertka przedstawiła jak powinna wyglądać prezentacja pomysłu biznesowego i jakich błędów nie należy popełniać. Po części teoretycznej nadszedł czas na część praktyczną. Kilkoro chętnych pomysłodawców na podstawie przedstawionego materiału wygłosiło 30 sekundowe prezentacje swoich biznesów.

Następnie manager inkubacji Mateusz Cybula rozpoczął warsztat z Biznes Model Canvas. Każdy startup z pomocą managerów inkubacji miał za zadanie opracować swój BMC przechodząc przez kolejne jego etapy tj.: segmenty klientów, propozycja wartości, kanały dotarcia, relacje z klientami, struktura przychodów, kluczowe zasoby, kluczowe działania, partnerzy, struktura kosztów. Warsztat ten pozwolił startupom zweryfikować czy ich biznes ma szansę na osiągnięcie sukcesu na rynku. Pierwszy dzień zakończył się networkingiem, podczas którego startupy wymieniły się kontaktami oraz doświadczeniami.

Następny dzień był bardzo stresujący dla naszych uczestników, gdyż poświęcony był na prezentacje 29 pomysłów biznesowych przed panelem ekspertów. Każdy startup miał tylko 5 minut na pitch (wystąpienie) oraz 3 minuty na odpowiedź na pytania ekspertów. Pitche rozpoczęły się o godzinie 9:00 a zakończyły o 15:00.

Po wszystkich wystąpieniach odbyła się narada ekspertów, którzy wybrali 20 najlepszych biznesów przechodzących do procesu inkubacji. W tej rundzie Platforma Startowa Unicorn Hub będzie wspierać:
6 startupów z branży medycznej, m.in.: BioMinds – System przeznaczony do wspomagania komunikacji i rehabilitacji osób po udarach i urazach mózgu z wykorzystaniem okularów VR/XR oraz smartfonów.
11 startupów z branży IT/ICT, m.in. QUIZLY.PRO – platforma technologiczna pozwalająca na kompleksową realizację teleturniejów i quizów w trzech kanałach: www, aplikacje mobilne, SmartTV w czasie rzeczywistym bez ograniczeń między użytkownikami w jednym turnieju.
3 startupy z branży smart city/transport, m.in. TransAssist to system, który pozwala przyspieszyć transport międzynarodowy. Sprawdzi się nie tylko w firmach logistycznych, ale również w firmach importujących lub eksportujących towary, aby mogły one lepiej zarządzać terminami załadunków i rozładunków towarów.

Warto zaznaczyć, że projekty będą realizowane w Lublinie. Wszystkie zespoły zostaną objęte 4-miesięcznym intensywnym programem inkubacji w ramach, którego mogą liczyć na wsparcie w zakresie tworzenia modelu biznesowego, wprowadzenia produktu na rynek, strategii marketingowej, ochrony patentowej czy wystąpień publicznych przed inwestorami. Po zakończeniu inkubacji zespoły będą mogły starać się o dofinansowanie w wysokości do 1 mln złotych w PARP.

Pełną relację z wydarzenia można znaleźć również TUTAJ

Strona internetowa platformy: www.unicornhub.pl

DSC_1091m

DSC_1102m

DSC_1134m

Projekt „Platforma Startowa – Unicorn Hub”
jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach osi priorytetowej I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, działania 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów, Poddziałania 1.1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 (POPW).


Członkowie

Jeśli chcesz być informowany o bieżącej działalności PL "Lewiatan", zapisz się na nasz bezpłatny newsletter: